Gdyński Szlak Modernizmu - 10 Lutego

Zwiedzanie
  • Zwiedzanie
  • 1,3 Godziny
  • 12 / 15
  • 0 / 15
  • Bezpłatna

Opis

Gdyński Szlak Modernizmu - 10 Lutego

Jedyna taka trasa w Polsce, która już na symboliczne przywitanie, „puszcza do nas oko”, odsłaniając fragment lśniącej morskiej perspektywy.

Podążając szlakiem ku morzu, bardzo szybko wchodzimy w bliski kontakt z perłami moderny lat 30-tych, w tym ikoniczną parą gdyńskich „domów transatlantyków”. Oba obiekty warto oglądać z różnych perspektyw i w różnych porach dnia. Prawdziwą ucztę, nie tylko dla znawców, powinna stanowić wizyta w Zespole Mieszkaniowym BGK – obejrzenie dekoracji klatek, systemu schronów czy zajrzenie w „duszę” schodów i  „kosmiczne oko” wewnętrznego systemu oświetlenia. Dzięki uprzejmości wspólnoty mieszkańców założono w budynku mini muzeum, z wystawą m.in. fotografii oraz ekspozycją oryginalnych elementów armatury łazien-kowej. Dla ochłonięcia z wizyty w pierwszym tak nowoczesnym apartamentowcu w Polsce, proponujemy krótki odpoczynek w „Cafe Cyganerii”, artystycznej kawiarni na parterze obiektu, gdzie napijemy się wyśmienitej kawy „Gdynia 1936” oraz przejrzymy prasę… z lat 30-tych. Modernizm na odcinku 10 Lutego towarzyszy nam przez całą trasę. Wrażenie robi pierzeja 4 kamienic o numerach 21-27; wyróżniający się jasną elewacją, geometryczną bryłą oraz rytmicznymi przeszkleniami wielkich okien – budynek Poczty czy narożną kamienicę o ekspresyjnej formie, pierwszą w Gdyni zbudowaną w nurcie luksusowym.

Ważny odcinek trasy przebiega Skwerem Kościuszki, gdzie skupia się arcyciekawa grupa trzech kamienic, w tym dwóch kamienic narożnych. Kamienica Peszkowskiego to przykład wczesnego funkcjonalizmu w modernizmie, z geometryczną formą bryły budynku, z kolei Kamienica Jurkowskiego, stanowi wytrawny przykład stylu międzynarodowego z elegancką fasadą obłożoną klinkierem, przeciętą horyzontalnie wstęgami mahoniowych okien. Najważniejszą w tej grupie jest kamienica Pręczkowskiego, milowy kamień moderny Gdyni, obiekt, w którym po raz pierwszy śmiało zastosowano formy obłe, zaś całość projektu nawiązuje do stylistyki okrętowej.

Szlak modernizmu doprowadza nas do Molo Południowego, czyli obszaru bezpośredniego styku miasta z morzem. Tutaj spotkamy symbole moderny gdyńskiej kreujące jej morską panoramę, w tym budynek „Domu Żeglarza” przy Marinie (obecnie Akademii Morskiej) oraz ważną atrakcję miasta – „Akwarium Gdyńskie”. Okrętowa bryła „Domu Żeglarza”, projektowanego jako hotel, stała się inspiracją dla współczesnych architektów gdyńskich hoteli (Nadmorski, Blick). 

Autor

Miasto Gdynia